Anchetatorii au găsit noi probe la casa lui Gheorghe Dincă
![Anchetatorii au găsit noi probe la casa lui Gheorghe Dincă](https://media.prosport.ro/zKXoFjxiqbnHcEMulHoAzjc2ElU=/830x467/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Ftacataca.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F08%2Fcasa-1.jpg)
A treia zi de percheziții extinse la locuința suspectului din Caracal a scos la iveală noi probe. Anchetatorii s-au intors duminică la casa lui Gheorghe Dincă, împreună cu suspectul.
Potrivit Digi 24, cei de la DIICOT au găsit ieri pete de sânge pe un calendar și o pereche de pantaloni ai suspectului. Polițiștii au căutat și telefonul Luizei, fata dispărută în aprilie.
„Cercetarea la fața locului reluată în această dimineață (smbătă – n.r.) a vizat fixarea prezenței Luizei la domiciliul inculpatului. Au fost ridicate 3 urme biologice, a fost efectuată o căutare în teren”, a declarat Mihaela Porime, purtător de cuvânt al DIICOT.
Întrebată despre căutările făcute într-un lan de floarea soarelui cu ajutorul detectoarelor de metale, Porime a spus: „Analizăm orice pistă posibilă”. Se pare că Dincă le-a spus oamenilor legii că în acel lan a aruncat telefonul Luizei Melencu.
Purtătorul de cuvânt a confirmat rezultatele expertizelor oaselor calcinate găsite la suspect acasă. Acestea aparțin unei fete între 12 și 17 ani, iar testele ADN au arătat că este vorba despre Alexandra Măceșanu.
Porime a anunțat că cele trei telefoane găsite la locuința suspectului vor fi supuse unei percheziții informatice, în Capitală.