Categorii: Știri Stiri externe Viral

VIDEO | Cum arată centrala de la Cernobîl la 33 de ani de la explozie

Au trecut 33 de ani de la explozia centralei de la Cernobîl, considerată cel mai grav accident nuclear civil din istorie. Cu această ocazie, autoritățile și-au dat acordul pentru a se filma în camera de control de unde era coordonată activitatea complexului atomic. 

Pe 26 aprilie 1986, reactorul 4 al centralei de la Cernobîl a explodat, declanșând o catastrofă. Zeci de persoane au murit imediat, însă consecințele deflagrației au afectat mult mai multe persoane. Un nor de precipitații radioactive s-a îndreptat spre părțile vestice ale Uniunii Sovietice, Europei și părțile estice ale Americii de Nord. Suprafețe mari din Ucraina, Belarus și Rusia au fost puternic contaminate, fiind evacuate în jur de 336.000 de persoane.

15 jurnaliști au intrat în centrală recent

La 33 de ani de la explozia devastatoare, 15 jurnaliști au reușit să obțină acordul autorităților pentru a vizita camera de control de unde se coordona activitatea întregii centrale. În imaginile filmate de aceștia, se poate observa că panourile și ecranele au ruginit și, bineînțeles, locul este învăluit de o beznă totală. 

DOLIU în lumea sportului! Alex, fiul legendarului fotbalist, a murit la doar 38 de ani 😢
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient

Pentru că turismul în zonă a devenit foarte popular după difuzarea serialului „Cernobîl”, autoritățile au anunțat că vor organiza tururi pentru cei interesați, însă în condiții speciale de protecție. Aceste măsuri sunt necesare pentru că în zonă radiațiile sunt și acum de 40.000 de ori mai mari decât limita admisă.


 

FOTO. Iuliana Pepene, imagini spectaculoase la Mykonos! Prezentatoarea a atras privirile
FOTO. Andreea Popescu, imagini fără inhibiții. Cum s-a pozat pentru a-i atrage atenția lui Dan Alexa
Cum ar putea arăta viitorul Citroën 2CV?
Share
Publicat de
monica
Tags: cernobil explozia de la cernobil explozie nucleara radioactivitate