Categorii: Economie Știri Stiri Romania

Prețurile alimentelor au crescut semnificativ după ce a fost decretată starea de urgență în România

Prețurile alimentelor au crescut semnificativ după ce a fost decretată starea de urgență în România, în luna martie. Potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de statistică, prețurile la cartofi, fructe proaspete, servicii poştale şi tutun s-au scumpit cel mai mult faţă de luna februarie.

Prețurile alimentelor au crescut semnificativ după ce a fost decretată starea de urgență în România

Cartofii s-au scumpit cu 8,74% în luna martie a acestui an faţă de februarie 2020. În decembrie 2019, cartofii costau mai puțin cu 11,67%.

Și prețurile fructelor proaspete au explodat. Acum se vând cu 5,22% în martie faţă de februarie şi cu 12% faţă de finalul anului trecut.

Dezastrul continuă: Ce se întâmplă la Pro TV după plecarea lui Cătălin Măruță
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot

Ouălele sunt cele care s-au ieftinit cu 1,7% în martie, faţă de luna precedentă.

De asemenea, tutunul şi ţigările s-au scumpit cu 2,01% în luna martie a acestui an faţă de februarie 2020. Rata anuală a inflaţiei s-a menţinut la 3% în luna martie a acestui an.

FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
EXCLUSIV | Blindate românești: Firma care va produce 200 de vehicule/an
Share
Publicat de
andreea
Tags: alimente cartofi fructe proaspete inflatie scumpiri stare de urgenta in romania tutun