Categorii: Știri Stiri Romania

Bilanțul COVID-19 în România: 1.421 de cazuri noi în ultima zi

Marți, 7 decembrie 2021, pe teritoriul țării noastre au fost înregisterate 1.421 de noi îmbolnăviri cu coronavirus. De asemenea, în ultima zi au fost raportate 107 decese, dintre care șase anterioare. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.206. Dintre acestea, 834 sunt internate la terapie intensivă.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.421 de cazuri noi de infectare cu COVID-19 în Româna. În ultima zi au fost raportate 107 decese, dintre care șase anterioare. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.206. Dintre acestea, 834 sunt internate la terapie intensivă, relatează Hotnews. Din totalul pacienților internați, 91 sunt minori, 84 fiind internați în secții și 7 la terapie intensivă.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.794.298 de teste RT-PCR și 5.440.696 de teste rapide antigenice. Pe teritoriul României, 25.042 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.626 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.205 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 57 de persoane.

Bilanțul COVID-19 în România: 1.421 de cazuri noi în ultima zi. Un singur juedeț are rata de infectare de peste 2,5 la mie

Doar Arad mai are incidența cumulată la 14 zile peste 2,5 la mie, potrivit sursei mai sus-menționate.

💣 în lumea televiziunii! Cătălin Măruță, OUT de la Pro TV 😲 Când va fi difuzată ultima emisiune, de fapt
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea

Alte 4 județe au sub 0,5 la mie: Suceava, Vaslui, Gorj și Vrancea. Media națională a ratei de infectare a coborât la 1,19 la mie.

Bilanțul COVID-19 în România: 1.421 de cazuri noi în ultima zi. Peste 45.000 de români s-au vaccinat în ultimele 24 de ore

Peste 45.000 de români s-au vaccinat în ultimele 24 de ore, dintre care peste 10.000 cu prima doză de vaccin. Astfel, din cele 45.294 de persoane vaccinate în ultimele 24 de ore, 10.587 au primit prima doză de vaccin, 14.101 pe cea de-a doua, iar 20.606 au primit doza de rapel, informează Digi24.

7.802.439 de persoane sunt vaccinate până acum cu prima doză.

FOTO. Milionarul de 58 de ani se iubește cu o femeie mai tânără cu 21 de ani
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Share
Publicat de
dana.arama
Tags: bilant cazuri coronavirus decese epidemie epidemie de coronavirus infectari pandemie