Categorii: Știri Stiri Romania

Al doilea oraș din România cu metrou. ”Pe lângă el, vom avea și o linie metropolitană!”

Un alt oraș din România ar putea să aibă metrou. Ar fi al doilea oraș după Capitală care dispune de un astfel de mijloc de transport.

Metroul din Cluj se află aproape de etapa de execuţie, a afirmat primarul Emil Boc, citat de zf.ro. Pe lângă metrou, va exista şi un tren metropolitan care va asigura legătura între localităţile din jurul orașului.

„Deja se lucrează la studiul de fezabilitate pentru construcţia metroului din Cluj şi a trenului metropolitan. Suntem în faza premergătoare lansării licitaţiei de execuţie şi construcţie. Am parcurs toţi ceilalţi paşi. Este o distanţă de 16 kilometri care va prinde zona metropolitană”, a declarat primarul Emil Boc.

DOLIU în lumea sportului! Alex, fiul legendarului fotbalist, a murit la doar 38 de ani 😢
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient

Acesta a afirmat că peste zece ani va exista cu siguranță metrou în Cluj.

„Vrem să conducem atât la mobilitate, cât şi la dezvoltare economică. Clujul poate rămâne competitiv doar dacă se gândeşte de pe acum la viitor. Peste zece ani cu siguranţă vom avea metrou la Cluj”, a mai spus Emil Boc.

FOTO. Iuliana Pepene, imagini spectaculoase la Mykonos! Prezentatoarea a atras privirile
FOTO. Andreea Popescu, imagini fără inhibiții. Cum s-a pozat pentru a-i atrage atenția lui Dan Alexa
Cum ar putea arăta viitorul Citroën 2CV?
Share
Publicat de
dana.arama
Tags: al doilea oras cluj emil boc linie metropolitana metrou planuri primar cluj transport in comun transport public