Categorii: Știri Stiri Romania

Se poate transmite coronavirusul prin mâncare? Explicația specialiștilor

Specialiștii în boli infecțioase susțin că nu există studii care să arate că noul coronavirus poate fi transmis prin mâncare.

Când comandăm mâncare la domiciliu este necesar să dezinfectăm ambalajele și să evităm, pe cât se poate, contactul cu persoana care a făcut livrarea.

Specialiștii în boli infecțioase explică că măsurile de igienă din bucătărie sunt extrem de importante.

„Nu s-a demonstrat până în acest moment că ar fi o transmitere pe cale digestivă. Exact cum se întâmplă la o hepatită acută alimentară. Așa că discuția este legată doar de manipularea ambalajului și de contactul cu cel care vine să ne aducă la ușă, prin faptul că plătim.

Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient

Dacă avem grijă cu aceste lucruri, este de preferat această metodă, decât să mergem la supermarket pentru cumpărături, asta însemnând să ieșim din casă”, a declarat Adrian Marinescu, medic primar în cadul Institutului Matei Balș, pentru stirileprotv.ro.

FOTO: Profimedia

FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
TOP 5 Cele mai păguboase mașini second-hand disponibile în România în 2026
Share
Publicat de
dana.arama
Tags: alimente boli infectioase coronavirus epidemie epidemie de coronavirus infectare livrare livrare la domiciliu mancare pandemie parere specialisti