Categorii: Știri Stiri Romania

Medicii din România ar putea folosi măști pentru scufundări ca să se protejeze de coronavirus

Medicii din România ar putea folosi măști pentru scufundări ca să se protejeze de coronavirus. Specialiștii de la Iași au găsit o soluție în lipsa echipamentelor de protecție suficiente. 

O echipă de la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași a venit cu o soluție pentru lipsa măștilor medicale din spitalele din România.

Medicii din România ar putea folosi măști pentru scufundări ca să se protejeze de coronavirus

Filtre produse cu ajutorul printării 3D vor fi folosite pentru a modifica măști pentru scufundări astfel încât să îi protejeze pe medicii care iau contact cu cei infectați cu Covid-19

Anunțul a fost făcut de neurochirurgul Bogdan Iliescu pe o rețea socială, scrie știrileprotv.ro.

Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea

Acesta a precizat că noile măști vor fi testate în mai multe spitale mari din Iași și, dacă medicii le consideră utile, se vor putea livra în jur de 50 în fiecare zi. 

Metoda a fost folosită cu succes și în Italia în ultimele zile, după ce spitalele nu au mai făcut față pacienților în stare gravă sau critică

Foto: Shutterstock

FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Rinat Ahmetov a venit în România și a rămas uimit de ce a găsit la București: „E atât de fermecătoare, ca spirit”
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Share
Publicat de
monica
Tags: coronavirus romania masti coronavirus pandemie coronavirus