Categorii: Știri Stiri Romania

Concertele și festivalurile cu peste 1.000 de persoane, interzise în această vară în România

Ministerul Culturii dezbate un proiect de lege privind desfăşurarea evenimentelor cultural-artistice în contextul epidemiei de coronavirus.

Concertele și festivalurile cu peste 1.000 de persoane, interzise în această vară în România

Proiectul de lege interzice organizarea concertelor şi festivalurilor cu peste 1.000 de participanţi în România pe tot parcursul verii acestui an. Dezbaterea proiectului vine după ce organizatorii de evenimente artistice sau culturale au declarat că sunt blocați de lipsa unei decizii luate de autoritățile administrației publice. 

În cazul evenimentelor cu mai puțin de 1.000 de participanți, acestea pot fi organizate, cu respectarea măsurilor de siguranță prevăzute de lege, conform Antena 3. 

Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient

„Până la data de 31 august 2020, este interzisă organizarea evenimentelor, festivalurilor și manifestărilor culturale, artistice la care sunt prezenți mai mult de 1.000 de participanți simultan, atât în spații închise, cât și în aer liber, indiferent dacă accesul este gratuit sau cu plata biletului”, scrie în proiectul de lege supus dezbaterii pe site-ul Ministerului Culturii.

FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Bulgaria va începe asamblarea de mașini din China! Ce model vor produce bulgarii?
Share
Publicat de
monica
Tags: concerte pandemie coronavirus romania festivaluri 2020 festivaluri pandemie pandemie coronavirus