Categorii: Știri

Ce se întâmplă cu oamenii care mor în Săptămâna Luminată. Tot ce știai până acum era greșit

Potrivit tradiției creștine, se spune că sufletele celor care mor în Săptămâna Luminată se duc direct în Rai, indiferent de păcatele avute, porţile acestuia fiind deschise, iar cele ale Iadului ferecate.

În popor se crede că în Săptămâna Luminată, denumită şi a Paştilor sau Albă – adică intervalul de timp dintre Înviere şi Duminica Tomei – cei care mor în această perioadă merg direct în Rai, uşile acestuia fiind larg deschise oricărui suflet ce părăseşte această lume.

Această credinţă e reflectată şi în datinele vechi bisericeşti conform cărora în ziua de Înviere se scot „Uşile Împărăteşti” ale altarului din biserici şi se pun deoparte, unde stau pe toată perioada Săptămânii Luminate, notează realitatea.net.

ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient

Cine moare în acest interval – și mai ales în ziua de Paște sau în săptămâna cea dintâi după Paște, numită pretutindeni Săptămâna Luminată – merge de-a dreptul în Rai pentru că lumina raiului strălucește fiecăruia care moare în această săptămâna și pentru că în timpul acesta ușile raiului sunt deschise, iar cele ale iadului închise. Cel care moare este primit în Rai, indiferent de păcatele care le-a făcut, căci toate i se iartă.

FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Share
Publicat de
dana.arama
Tags: credinta datina moarte obiceiuri rai saptamana luminata suflete traditie