Categorii: Știri Stiri Romania

Ce amendă riscă șoferii din România care nu folosesc cauciucuri de iarnă

Șoferii din România care nu folosesc cauciucuri de iarnă riscă o amendă usturătoare, dincolo de pericolele la care se supun pe drumurile publice în perioada frigului. 

Potrivit legii, este interzis ca autovehiculele să circule fără să aibă anvelope de iarnă, atunci când se află pe drumuri acoperite de zăpadă, gheață și polei. Autoritățile nu au specificat, însă, vreo perioadă anume în care se aplică interdicția de mai sus. 

Ce amendă riscă șoferii care nu folosesc cauciucuri de iarnă

În plus, autovehiculele cu greutatea de peste 3,5 tone trebuie echipate și cu lanțuri sau cu alte dispozitive antiderapante.

Amenda pentru nefolosirea cauciurilor de iarnă pleacă de la 1.305 lei și ajunge la 2.900, iar sancţiunea contravențională vine și cu reținerea certificatului de înmatriculare.

Ce face acum mama gemenilor căzuți de la etaj din Ploiești. Au trecut cinci ani de la tragedie
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient

„Chiar dacă drumul este uscat, se pot întâlni porțiuni unde există risc de formare a poleiului, de aceea, nu conduceți, chiar și pe distanțe scurte, dacă autovehiculul nu este echipat cu anvelope de iarnă. Ele se identifică ușor, datorită prezenței pe laterale a literelor M și S, sub forma: „M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S”, au spus cei din Poliția Română.

 

FOTO. Iuliana Pepene, imagini spectaculoase la Mykonos! Prezentatoarea a atras privirile
FOTO. Andreea Popescu, imagini fără inhibiții. Cum s-a pozat pentru a-i atrage atenția lui Dan Alexa
Top 10 mașini second-hand ieftine, alternative modelele noi. Ce poți cumpăra cu 4.500 de euro
Share
Publicat de
monica
Tags: anotimpul rece anvelope de iarna cauciucuri de iarna politia rutiera