Categorii: Știri Stiri Romania

Câte persoane pot participa la evenimente în biserică după 15 mai

După data de 15 mai, România va ieși din starea de urgență din cauza pandemiei de coronavirus și va intra în starea de alertă. Relaxarea măsurilor va fi resimțită și în sectorul religios.

În perioada de carantină de până acum, slujbele religioase pentru nunți, botezuri sau înmormântări puteau fi oficiate cu participarea a cel mult opt persoane.

Situația se va schimba după data de 15 mai, când România va trece de la starea de urgență la starea de alertă și măsurile se vor relaxa.

ULTIMA ORĂ! A murit pe Valea Prahovei! Medicii nu au mai putut face nimic
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România

Astfel, după data de 15 mai, la ceremoniile care vor avea loc în biserică va fi permis accesul a cel mult 16 persoane, care vor fi nevoite să respecte reguli stricte de igienă și de distanțare socială, potrivit unui proiect MAI propus pentru perioada de stare de alertă, notează click.ro.

FOTO. Cum arată cea mai frumoasă arbitră de fotbal din lume
Raluca Zenga a atras toate privirile cu apariția ei. La 44 de ani, arată spectaculos: „Superbă!”
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Share
Publicat de
dana.arama
Tags: biserici botezri inmormantari masuri de relaxare nunti participanti reguli slujbe religioasa stare de alerta