Categorii: Știri Stiri Romania

Cât recomandă Ministerul Sănătății ca românii să stea acasă

Ministerul Sănătății a anunțat pe ce perioadă recomandă ca românii să stea acasă, în contextul epidemiei de coronavirus. 

Cât recomandă Ministerul Sănătății ca românii să stea acasă

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Horațiu Moldovan, a declarataseară că ideal ar fi ca românii să stea acasă 8-10 săptămâni, pentru ca răspândirea virusului să fie controlată, scrie Antena 3. 

„Asta este situația ideală și trebuie înțeleasă ca tare. Foarte greu de aplicat în practică, dar recomandarea a început cu 6 săptămâni. Să stea acasă măcar 6 săptămâni, ar fi mai bine 8 și ideal – 10. Sigur că principiul pentru a opri răspândirea acestui virus este de a încerca să rupem comunicarea prin care el se transmite”, a explicat Horațiu Moldovan. 

Magicianul Daniel a fost dat dispărut pe 14 iunie 2026. După 10 zile, l-au găsit MORT 😲
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient

„Deci toată lumea care poate sta acasă este absolut indicat să stea acasă. Să se expună mediului social doar cei care trebuie neapărat să o facă și se pot lua măsuri organizatorice astfel încât șansa contaminări să fie cat mai mică. Întreaga activitate economică și socială trebuie gândită în acest fel: să se mențină evident funcționarea societății, funcționarea economiei, pentru că este neapărat necesară, dar organizarea atentă, care să reducă riscul de contaminare este esențială și este posibilă”, a mai spus secretarul de stat.

Foto: Shutterstock

FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Share
Publicat de
monica
Tags: coronavirus romania pandemie coronavirus stare de urgenta